Menu

Github Arşiv Programı ile Kodlarımız 1000 Yıl Saklanacak

Github 2020'de başlatacağı Github Arşiv Programı ile kodlarımızı 1000 yıl saklayacak. Bu program ile Github gelecek nesillere bizlerin programlama kültürünü ve materyallerini aktarmayı amaçlıyor. Projede sadece Github bulunmuyor. Tüm firmalar ve firmaların üstlenecekleri görevler şöyle;

Github: Tüm verileri sağlayan şirket. Depoladığı açık kaynak kodlu neredeyse tüm  projeleri API sistemi üzerinden partnerleri ile paylaşacak.

GH Torrent: Github'daki herkese açık tüm verilere takip edecek ve günlük ya da aylık olarak erişilebilecek olarak saklayacak. 

GH Archive: GH Torrent'e ek olarak BigQuery kullanarakta sorgulama yapabilrsiniz. Ayrıca GH Torrent'e ek olarak saatlik olarakta indirme yapılabilecek.

İnternet Archive: Şu anda sitelerinde geçmiş hallerini saklayan site aynı işlemi Github depoları içinde yapacak.

Arctic World Archive: 2 Şubat 2020 tarihinde alınacak herkese açık olan tüm depoların snapshotları alınacak ve GitHub'ın kuzey kutup kodu kasadında saklanacak. Bu işlem uzun süreli veri depolama konusunda uzmanlaşmış Piql firmasın tarafından sağlanan ve kodlanan 3.500 metrelik film makaralarında depolanacak.

Software Heritage: Aylık olarak Github'daki herkese açık kütüphaneleri tarayacak ve kendi arşivine alacak.

Bodleian Kütüphanesi: Oxford Üniversitesi'ne bağlı Bodleian Kütüphanesi Githubda en çok yıldız alan ve en çok kullanılan 10.000 deposunu Piql'in film makaralarında kendi depolarında saklayacak.

Microsoft Project Silica: Microsoft bu proje kapsamında aktif olan tüm Github repolarını 10.000 yıl saklayabilecek şekilde kuvars cam levhalara yazarak depolayacak.