Menu

Cpanel Dökümanları

  • Kategori: Cpanel
  • Gösterim: 6

Cpanalde Partial Backup(Kısmi Yedekleme)

Cpanel yüklü sunucularda tam yedekleme seçeneğinin yanında kısmi yedekleme seçeneği de bulunmaktadır.Bu seçenek sayesinde Giriş Dizini Mysql VeriTabanları ve Eposta İleticileri&Filtreler yedeklerini ayrı ayrı alabilirsiniz.

Kısmi yedeklemeye başlamak için öncelikle dosyalar bölümünde bulunan yedekleme sihirbazı bağlantısına tıklayınız.

Karşınıza backup ve geri yükle bağlantıları çıkacaktır.Yedekleme yapmak için backup bağlantısına tıklayınız.

Daha sonra ise gerçekleştirmek istediğiniz kısmi yedeklemeyi seçiniz.

 

Yedekleme

Örneğin giriş dizininin yedeğini almak isterseniz giriş dizini bağlantısına tıklayarak yedeği indirebilirsiniz.

Girisdizini

MYSQL veritabanının ve e-posta ileticilerinin de yedeğini almak isterseniz  kısmi yedekleme seçiminden seçiminizi yaparak yedekleme işleminizi başarı ile tamamlayabilirsiniz. 

 

Faydalı olması dileği ile

SunucuPARK Destek

 

 

 

 

  • Kategori: Cpanel
  • Gösterim: 35

Cpanel'de Mail Forwarder(Yönlendirme)

Cpanel paylaşımlı hosting sunucularımızda dilediğiniz bir maili başka bir mail adresine yönlendirebilirsiniz.Cpanel'e giriş yaptıktan sonra 'E-posta' bölümünde bulunan 'İleticiler' bağlantısına tıklayınız.

 

Cpanelmailforwarder

Karşınıza çıkan ekranda iletilecek adres ve hedef adres kısımlarını iletilecek mail adresi ve alıcı mail adresi bilgilerimize göre dolduruyoruz.

Cpanelmailforwarder2

 

Yukarıda görmüş olduğunuz örnekte Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresimize gelen tüm maillerin bir kopyasının Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresimize iletilmesini sağladık.

 

Faydalı Olması Dileği İle.

 

SunucuPARK Destek

 

  • Kategori: Cpanel
  • Gösterim: 80

Cpanelde Dizin Şifreleme İle Güvenlik Arttırma

Cpanelde klasörleri şifreleyip koruma altına alarak güvenliği artırabilirsiniz.Hesabınızdaki bazı dizinleri korumak için bir şifre belirleyin. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, korumalı bir klasörü açmaya çalışan bir kullanıcıdan içeriğinize erişebilmesi için bir kullanıcı adı ve şifresi girmesi istenecektir. Özellikle yönetim paneli sitelerin en önemli kısmıdır ve güvenliğinden emin olunmalıdır. Peki dizinlerinizi nasıl şifreleyebilrsiniz ?

Cpanele giriş yapalım ve 'Dosyalar' bölümünden 'Dizin Gizliliği' bağlantısına tıklayınız.

 

Cpaneldizinsifreleme

Açılan pencerede sitenizin şifrelemek istediğiniz dizinini seçiniz.Bir klasör açmak için simgeye bir klasör seçmek için ise isme tıklayınız.

Şİfrelemek istediğiniz dizini seçtikten sonra karşınıza güvenlik ayarları yapacağınız sayfa gelecektir.Korumalı dizin için bir ad girerek son adıma geçiniz.

 Cpaneldizinsifreleme1

Güvenlik ayarlarınızı girdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyerek dizin şifreleme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

 

Cpaneldizinsifreleme3

Faydalı olması dileği ile

SunucuPARK Destek

 

 

  • Kategori: Cpanel
  • Gösterim: 55

Cpanel'de FTP Hesabı Oluşturma

FTP, dosya aktarım protokolünün kısaltmasıdır. Bu protokol sayesinde yerel bilgisayarınız ile SunucuPARK hosting paketinizdeki depolama alanı arasında verilerinizi aktarabilirsiniz.

Bir FTP programı aracılığıyla dosyaları kolayca depolama alanınıza yükleyebilir ya da oradan yerel bilgisayarınıza geri aktarabilirsiniz.

Öncelikle Cpanele kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapınız. 'Dosyalar' bölümünden 'FTP Hesapları' bağlantısına tıklayınız.

Cpanelftphesabi

Aşağıda gerekli bilgileri girerek FTP hesabı oluşturuyoruz.

 

Cpanelftphesabi2

Etki alanı sizin alan adınız olacaktır. Deneme isimli bir oturum açtığımızda oluşan FTP hesabının kullanıcı adı:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.'dir.

FTP hesabınızın kotasını da dilediğiniz gibi sınırlandırabilirsiniz.

Ftpkota

Oluşturduğumuz hesabı FTP programına ;

 

Sunucu:cloudvps.com.tr(alan adınız)

Kullanıcı Adı:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.(hesapadı@alanadınız)

Parola:Oluşturmuş olduğunuz şifre

bilgilerini girerek bağlanabilirsiniz.

 

Faydalı Olması Dileği İle...

 

SunucuPARK Destek

 

 

 

 

 

  • Kategori: Cpanel
  • Gösterim: 81

Cpanel'de PHP Versiyon Değiştirme

Cpanel üzerinden PHP sürümünüzü kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Cpanel’e giriş yaptıktan sonra, 'Yazılım' bölümü altında bulunan ‘MultiPHP Yöneticisi’ bağlantısına tıklamanı gerekmektedir.

 

Multiphp
Açılan bu yeni ekranda ‘Etki Alanı’ bölümünde mevcut sitenizle alakalı bilgiler yer alacaktır. Etki alanınızı seçtikten sonra PHP sürümünüzü değiştirebilirsiniz.

 

Multiphp2

 

Cpanel kontrol panelinin kolay anlaşılabilir ara yüzü ile sitenizin PHP versiyonunu başarılı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

 

SunucuPARK Destek